Visszacsapó szelep szerepe
Akik földszintinél lejjebb fekvő, alagsori lakásokban élnek, valószínűleg hallottak már a visszacsapó szelepről, talán testközelből tapasztalták jelentőségét. Amikor nagy esőzések vannak és a szennyvízcsatorna egyszerűen nem képes elvezetni a lezúduló vizet, könnyen megeshet, hogy az alagsori vagy pince helyiségekbe betör az esővízzel keveredett szennyvíz.
Hol alkalmazzák
Ezt az igencsak kellemetlen jelenséget tapasztalhatjuk a WC.-nél, a padlóösszefolyónál, a zuhanyzóknál is. A betörő piszkos víz pedig tetemes mennyiségű, akár több ezer liter is eláraszthatja a lakást. A visszacsapó szelep jelentősége éppen abban rejlik, hogy ez ne fordulhasson elő. Beépítése mindenképp szakember feladata, tapasztalat és kellő szaktudás nélkül saját érdekünkben ne kísérletezzünk vele otthon!
Utólagos beépítésről
Amennyiben utólag kerül beépítésre, sajnos elkerülhetetlen a bontás, de új WC. beszerelésénél nem jelent problémát. A visszacsapó szelep egyszerű elven működik: ha a szennyvízcsatornából visszafelé folyna a víz, a szelep lezár és meggátolja, hogy a víz bezúduljon a lakásba. A szelep billenő csappantyúja akkor nyílik ki újra, ha az ellenirányú nyomás megszűnését érzékeli. Ahhoz, hogy a szelep kifogástalanul működhessen, nyitott állapotban kell lennie. Olyan helyre építsük be, ahol bármikor hozzá lehet férni, mivel működéséhez rendszeres tisztítása is elengedhetetlen. A visszacsapó szelepek manuálisan is elzárhatóak egy kar segítségével.
A csatorna visszacsapó szelep beépítése
A csatorna visszacsapó szelep beépítése fontos feladat, ha el akarod kerülni a visszafolyásból származó problémákat, mint a szennyvíz visszaáramlása. Az alábbiakban összefoglalom a beépítés folyamatát lépésről lépésre.
Szükséges eszközök és anyagok
Visszacsapó szelep a megfelelő méretben
Csővágó vagy fűrész
Tömítőanyag (pl. szilikon vagy csavarmenet tömítőszalag)
Mérőszalag és ceruza
Lépések
A visszacsapó szelepet a csatornarendszer azon részére kell beépíteni, ahol a visszafolyás esélye leginkább fennáll, például a fővezeték és a lakás bekötési pontja között. Általában a pincei lefolyóknál vagy földszinti fürdőszobáknál helyezik el.
Első lépésként mérjük meg a csatorna csövek átmérőjét, hogy biztosan illeszkedjen a kiválasztott szelep. A méret megfelelő illeszkedése elengedhetetlen a jó működéshez.
Zárjuk el vízellátást, és vágjuk el a csövet ott, ahol a visszacsapó szelepet elhelyeznénk. Használjunk csővágót, ügyelve arra, hogy a vágás egyenes és tiszta legyen.
A szelep helyes irányú beszerelése kulcsfontosságú, általában egy nyíl jelzi a víz áramlásának helyes irányát. Helyezzük be a szelepet a cső közé, és csatlakoztassuk a csővégeket a szelephez.
Használjunk megfelelő tömítőanyagot a csatlakozásoknál, hogy megelőzzük a szivárgást. Győződjünk meg arról, hogy minden csatlakozás biztonságosan rögzítve van, és a szelep szorosan illeszkedik.
Miután minden rögzítve van, vissza kell kapcsolni a vízellátást, majd ellenőrizni, hogy nincs-e szivárgás. Továbbá érdemes megnézni, hogy a szelep megfelelően működik-e: az áramlásnak egy irányba kell történnie, a visszafolyást meg kell akadályoznia. A visszacsapó szelep időnkénti karbantartása szükséges, mivel a szennyeződések eltömíthetik. Időnként ellenőrizni kell, hogy a szelep akadálymentesen működik-e. Érdemes a szelepet hozzáférhető helyre beépíteni, hogy karbantartás vagy csere könnyen menjen.
A Duguláselhárítás Tudástár szakmai támogatója a Dugulaselharitas.net weboldal. Itt a látogató nemcsak részletes szakmai útmutatót talál a duguláselhárítással kapcsolatban, hanem felkészült és megbízható szakembereket segítségét is igénybe veheti.