Portálunk nem nyújt szolgáltatásokat, kizárólag információkkal segíti a látogatót

Szennyvíztisztító létesítmény

Szennyvíztisztító létesítmény fogalma

Szennyvíztisztító létesítménynek nevezik az olyan létesítményeket, melyek a települési szennyvizek nem közműves elvezetésére, tisztítására és tárolására szolgálnak, emellett egyenértékű környezetvédelmi megoldást biztosít a közműves megoldással.

Ez a megoldás nem igényel energiafelhasználást, engedélyeztetése 500m3/ év szennyvízkibocsátás alatt jegyzői hatáskörbe tartozik. De ennek feltételei, hogy lakossági, saját célú szennyvízkibocsátásra használják és a tisztított víz szikkasztásra vagy a gyökérszinten való elszivárogtatásra kerüljön.

Kiépítésének munkafolyamata a következő

Először szükség van egy helyszínrajzhoz illeszkedő elhelyezési tervre. Ennek elkészítése után kiássák a szennyvíztároló és csatorna helyét. Nem nagy lyukat kell elképzelni, így nincs feltétlenül szükség markológépre, kézi erővel is megoldható. Az alsó részre egy kavicsteríték kialakítása és döngölése a csövek és egyéb alkatrészek elhelyezése, majd a gödör betemetése, szellőző kialakítása.

A rendszer részei

•  Zárt szennyvíztisztító tartály, azaz oldómedence: Ennek feladata az iszap visszatartása, itt megy végbe az aerob fermentáció, melynek lényege, a mikroorganizmusokban végbemenő anyagcsere folyamat során történő szerves anyagok lebomlása.

Szikkasztómező: A szennyvíztartály közvetlen közelében kialakított, általában csatorna formájú kavicsdöngölésű terület, mely kellőképpen megszűri a szennyvizet, így az olyan tisztaságúvá válik, ami a talajban elszivárogva semmiféle veszélyt nem jelent a környezetre. A kövek, a talaj kiválóan alkalmas e célra a benne folyamatosan lejátszódód fizikai, kémiai, biológiai folyamatoknak köszönhetően.

A kerti szennyvíztisztító előnyei

Ha meg van a  megfelelően méretű tartályt,  elég akár évente egyszer üríteni, meghibásodása kizárható, hiszen mozgó alkatrészeket, elektronikát nem tartalmaz, működése nem jár energiafelhasználással, a tisztított víz alkalmaz a gyökérréteg öntözésére.

A tartály könnyű, 100-1200 kilogramm, telepítése során nincs szükség komoly munkagépekre, sav-, lúg- és fagyálló polipropilén anyagból készül. Szennyvíztisztító kis létesítmény használata esetén nincs csatornadíj, ám településfüggő, hogy a kiépített közműcsatorna használatát vagy annak díjfizetését kötelezővé teszik-e.

A nem szakember által ásott, betonozott vagy más belső borítással ellátott szennyvízgyűjtők többsége eddig nem okozott problémát, ám nagyon fontos megjegyezni, hogy a kellő szűrés, tisztítás nélkül komoly fertőzésveszélyt jelent egy-egy ilyen létesítmény.