Ingyenes tanácsadás a szakértőtől

Tel: 06 20 9854766

Padlóösszefolyó bűzelzáró jelentősége és működése

A szagokról

A fürdőszobából eredő csatornaszag forrása sokszor a padlóösszefolyó, annak is a bűzelzáróval kapcsolatos meghibásodása. Előfordulhat, hogy egyszerűen csak a víz párolgott el az összefolyóból, a kellemetlen szagok már ilyenkor is nagyon erőteljesek. Ez azonban az egyszerűbb eset, hiszen ha utánaöntünk, a probléma meg is szűnik.

Ellenőrizzük az alkatrészeket

Ha a szagok terjengését tapasztaljuk, először is azt ellenőrizzük, megvan-e egyáltalán a padlóösszefolyó bűzelzáró. Sok esetben hiányzik és erre már csak akkor derül fény, amikor az egész lakás csatornaszagban úszik. Hiányát azonnal pótoljuk! A bűzelzáró tulajdonképpen egy műanyag pipa, lehet buborék, könyök vagy golyós kialakítású. Gyakran előfordul, hogy eldugul, hiszen rendszeresen tisztítani kellene, erről azonban a legtöbben megfeledkeznek.

Hol van?

Bűzelzáró rendszer egyébként megtalálható a mosogatónál, a mosogatógépnél, a kertben, de egyik legfőbb típusa a fürdőszobában, a kádnál, zuhanyzónál lévő padlóösszefolyó. Ennek fő feladata, hogy a kád, a zuhanyzó vizét elvezesse a főcsatornába, ha pedig túlfolyás áll fenn, biztonsági vízelvezetőként funkcionál. Dugulás esetén itt lehet könnyen hozzáférni a csövekhez. A padlóösszefolyó bűzelzáró eltávolítása után foghatunk hozzá a duguláselhárításhoz. Ehhez a legjobb eszköz a kézi csőgörény, avagy csőtisztító spirál. A megelőzés érdekében, havonta, kéthavonta tisztítsuk ki padlóösszefolyó bűzelzárót, így meggátolhatjuk a lerakódások kialakulását.

Milyen padlóösszefolyó fajták létezne?

A padlóösszefolyók többféle típusban kaphatók, attól függően, hogy milyen funkciókat és esztétikai igényeket szolgálnak. Bár napjainkban már egyre kevesebb helyen kerül beépítésre, mert valamilyen okból kifolyólag az építők elhagyják. Talán mert nem mutat jól vagy drága a beépítése. De legyen csak egyszer csőtörés a lakásba, már is felértékelődik az összefolyó megléte!

1. Klasszikus padlóösszefolyó
Ezek a hagyományos összefolyók általában kerek vagy négyzetes alakúak. Főleg a lakásokban, fürdőszobákban, zuhanyzókban vagy mosókonyhákban használják. A víz a középső részbe áramlik, majd távozik a lefolyócsövön keresztül.

2. Lineáris folyóka – padlóösszefolyó
Ez egy hosszúkás, keskeny összefolyó, amely esztétikus és praktikus választás lehet zuhanyzókban vagy nagyobb fürdőszobákban. A víz széles sávban, egy vonalban folyik le, amely megkönnyíti a padló lejtésének kialakítását.

3. Design padlóösszefolyó
Ezeket különleges dizájnnal gyártják, hogy illeszkedjenek a modern fürdőszobai stílusokhoz. Gyakran rozsdamentes acélból készülnek, és lehetnek különböző mintázatokkal vagy burkolható felülettel is.

4. Ipari műanyag padlóösszefolyó
Ezek általában olcsóbbak, és könnyen telepíthetők. Főleg egyszerűbb felhasználási helyeken találhatók meg, mint pl. mosókonyhákban vagy ipari területeken.

5. Rejtett padlóösszefolyó
Ezek az összefolyók burkolhatóak, ami azt jelenti, hogy a csempét vagy más burkolóanyagot rá lehet illeszteni, így a lefolyó szinte láthatatlan marad.

Leggyakoribb padlóösszefolyók a lakásokban

A padlóösszefolyónk eldugulása főleg a fürdőszobában érinthet bennünket, de láttam már padlóösszefolyót a konyhában is. Ennek az összefolyónak kettős funkciója van. Egyrészről tisztítási lehetőséget a rákötött szakaszra, másrészt, biztonsági összefolyó (szuez-szifon) csőtörés esetén a vizes blokkban. Típusát tekintve a következő 3 fő típus létezik:

– az elavult kicsavarozható bűzelzáró dugós
– a legnépszerűbb kivehető bűzelzáró könyökös
– dizájnos és a modern buborékos, úszóházas típusok

A tisztításról

Bármelyik típusról is legyen szó eldugulhatnak, a hajtól, portól, mosószertől, a rákötött lefolyók felhasználásától függően. Tehát, ha a padlóösszefolyó eldugult, mi magunk is megpróbálkozhatunk a dugulás elhárításával, mielőtt szakembert hívnánk. Húzzuk ki a bűzelzáró könyököt vagy a tisztító dugót, vagy a buborékot, ha ez könnyedén eltávolítható, és alaposan tisztítsuk ki a padlóösszefolyót, a becsatlakozásokkal és alkatrészekkel egyetemben.

Duguláselhárító spirált azaz csőgörényt, illetve vízsugaras módszert egyaránt alkalmazhatunk. Utóbbit akár a zuhanycsővel vagy egy slaggal is megpróbálhatjuk. De a kisebb csőgörény is hatásos lehet, ha a dugulás viszonylag közel található az összefolyóhoz, nem olyan mélyen a csőben. Dugjuk be a csőgörényt, és mozgassuk meg, hogy meglazíthassuk a beragadt – általában hajszálakból és tisztítószer-maradványokból álló – szennyeződést vagy dugulást. Végül folyassunk forró, majd hideg vizet a csőbe.

A Duguláselhárítás Tudástár szakmai támogatója a Dugulaselharitas.net weboldal. Itt a látogató nemcsak részletes szakmai útmutatót talál a duguláselhárítással kapcsolatban, hanem felkészült és megbízható szakembereket segítségét is igénybe veheti.