A sokféle lefolyótisztító között állaguk alapján tudunk elsősorban különbséget tenni. A folyékony, gél állagú termékek mellett a másik jelentős kategóriát a granulátumok alkotják. Ezek a szemcsés, szilárd készítmények erős vegyszerek, melyeket a fürdőszobában és a konyhában is használhatunk a kisebb-nagyobb dugulások megszüntetéséhez, illetve a csövek karbantartásához megelőző jelleggel.
A reklámokról
A duguláselhárítására rengeteg reklámot láthatsz. A reklámok szerint csak leöntöd a granulátumot és a probléma is lefolyik. Igen ám, de nem minden esetben segítenek a folyékony állagú lefolyótisztítók. Ilyenkor erősebb segítségre van szükség! Azonban nagyon fontos megemlíteni, hogy ha a termék csomagolásán előírt adag nem oldotta fel a dugulást, akkor ne tegyünk bele mert beleköthet a csőbe és bontás lesz a vége.
A lefolyótisztító szerek között igen kedvelt a állag a granulátum. Ennek az állagnak viszont több hátránya is lehet, sőt: a folyamatos tisztítóhatás és dugulás megelőzés érdekében érdemes havi rendszerességgel használni a granulátumokat, de csak kis mennyiségben!
Hatásmechanizmus
Ezek a dugulás elleni granulátumok úgy működnek, mint a porkávé, vagy a portea. A lefolyóba adagolod az előírásnak megfelelő mennyiséget, minimális vizet adsz hozzá (gyártótól függ, hogy hideg vagy meleg vizet), majd megfelelő hatóidő kivárta után átpumpálod, átmosod a lefolyócsövet. Előnye, hogy a dugulásnál fejti ki hatását, hiszen a granulátum nehezebb a por állagnál, így a víz odáig szállítja, amíg a dugulás ki nem alakult.
A megadott vízmennyiség garantálja azt, hogy a gyártó által biztosított oldódási idő alatt a granulátum milyen intenzitással dolgozik a dugulás ellen. Az persze a dugulás mértékétől függ, hogy hányszor kell megismételni a folyamatot. A granulátumot nem csak a mosogatóban lehet használni, hanem a fürdőszobában a fürdőkádnál és a zuhanyzónál is.
Privát javaslat
Ezzel együtt, inkább a folyékony állagú vegyszer használata javasolt, mert ez még véletlenül sem fog belekötni a lefolyórendszerbe.
Mi a hatóanyag a granulátumnak?
A lefolyótisztító granulátumok általános hatóanyaga a nátrium-hidroxid, azaz a marólúg (lúgkő vagy marónátron). A nátrium-hidroxid a szerves anyagokat, mint a zsír, haj, szappanmaradék, lebontja, így szabaddá teszi a lefolyókat. Ezen kívül néhány termékben található alumínium szemcse is, ami a reakció során hőt termel, így segíti a dugulás megszüntetését.
Ennek megfelelően ezek a termékek a C veszélyességi kategóriába tartoznak, vagyis maró hatásuk miatt súlyos égési sérülést tudnak okozni, mint belélegezve, mind szájba, szembe kerülve veszélyesek lehetnek. A granulátumok vízzel érintkezve kezdik meg működésüket, ezért is veszélyes, ha nyálkahártyával érintkeznek. Használatukhoz mindig húzzunk gumikesztyűt és gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről.
Mitől ilyen népszerűek?
A válasz egészen egyszerű: ezek a készítmények jóval koncentráltabbak, mint a gél vagy folyékony változatok. Azaz, kisebb mennyiségben is azonos – vagy még erőteljesebb hatást fejtenek ki, így használatuk nemcsak egyszerűbb, de költségtakarékosabb is. Figyeljünk arra, hogy mindig az előírt mennyiségben használjuk őket, hatékonyságukat a mennyiség növelésével nem tudjuk fokozni.
Figyeljünk oda
Sőt a szemcsés lefolyótisztító granulátumból szigorúan csak egy adagnyit öntsünk az eldugult lefolyóba, mert ha nem akkor teljesen összeáll és beton keményen beleköt a csőbe. Ilyenkor viszont már a duguláselhárító szakemberek sem tudnak majd segíteni. Bontás fog következni.
A Duguláselhárítás Tudástár szakmai támogatója a Dugulaselharitas.net weboldal. Itt a látogató nemcsak részletes szakmai útmutatót talál a duguláselhárítással kapcsolatban, hanem felkészült és megbízható szakembereket segítségét is igénybe veheti.