Ingyenes tanácsadás a szakértőtől

Tel: 06 20 9854766

Hogyan használjuk a sósavat duguláselhárításra?

Hogyan használjuk a sósavat duguláselhárításra? Évtizedekkel ezelőtt a legtermészetesebb dolog volt, hogy a háziasszonyok sósavat tartottak otthon az esetleges dugulások ellen. Ez az erős sav (vegyszer) még ma is megtalálható néhány háztartásban, ám egyre inkább kiszorul, hiszen rendkívül veszélyes a használata. A sósav, más néven = hidrogén-klorid vizes oldata. Maga hidrogén-klorid egy színtelen, szúrós szagú, mérgező gáz, képlete HCl. Vízben jól oldódik, vizes oldata a sósav.

Mire jó a sósav?

A sósavat duguláselhárításra hagyományos módszerként alkalmazhatjuk. A fürdőkád, a mosdó, a mosogató kisebb fokú dugulásaival könnyedén megbirkózik, sok esetben pedig a WC.-ben kialakult elzáródást is képes megszüntetni. Bár a vegyszerekről önmagukban többnyire nem mondható el, hogy felveszik a versenyt a mechanikus módszerekkel, mint pl. a csőtisztító spirál, a sósav azonban más kategóriába tartozik. Szinte mindennel reakcióba lép a műanyagon kívül, minden szerves anyagot szétmar, szétroncsol. A sósav legfontosabb alkalmazási területe: elvízkövesedett és elhúgykövesedett porcelán piszoárok és WC. csészék felületének lemaratása.

Hogyan használjuk?

Érdemes egy egész flakonnal beleönteni a lefolyóba, majd legalább 3-4 órát hagyni, mielőtt alaposan leöblítjük. Alkalmazása azonban óvatosságot és előkészületeket igényel! Egy kis odafigyeléssel a legjobb barátunkká válhat a háztartásban hiszen mint már említettem igen nagy maró hatásának köszönhetően elképesztően sok mindenre használható. Csak olyan helyiségben használjuk, ahol megoldható a szellőzés, nyitott ablaknál, ajtónál, gumikesztyűben és védőszemüvegben dolgozzunk! A sósav duguláselhárításra nem a legjobb módszer, hiszen rendkívül veszélyes és a környezetre nézve is ártalmas. Fém szifonoknál és öreg vas lefolyórendszereknél ne alkalmazzuk, mert szétmarja. Ma már számos jobb alternatívát találunk helyette.

A sósavról

A sósav (HCl) egy vegyület, a sósav oldódása során a hidrogénatom ionizálódik, és hidrogéniont képez. A sósavban a klóratom negatív töltésű ionná válik, amely klóridion néven ismert. A sósav vizes oldatában tehát a HCl molekulák hidrogénionokra és klóridionokra disszociálnak. Az oldat pH-ja alacsony, ami savassá teszi.

A sósavnak több felhasználása is van az iparban

A sósavat széles körben használják az iparban különböző folyamatokban, például a fémek tisztításában és passziválásában, a vízlágyításban, valamint a szerves vegyületek szintézisében. Sósavat használják más vegyületek, például klórgáz, nátrium-klorid (konyhasó), és különböző szerves savak előállítására. A sósav élelmiszeripari felhasználása általában pH-szabályozásra és tartósítószerként történik. Például, savanyító hatása miatt savanyúságok előállításában is alkalmazzák. A sósavat használják a víz pH-értékének csökkentésére és a víz keménységének kezelésére.

A sósav felhasználása a háztartásban

A sósavat alkalmanként használják lefolyók és vízvezetékek tisztítására is, mivel segíthet feloldani a szerves anyagokat és a lerakódásokat. Azonban a lefolyók tisztításakor más, kifejezetten erre a célra tervezett termékek is rendelkezésre állnak, és az ecetsavval történő kezelés általában biztonságosabb alternatíva lehet.

A sósav egy erős sav mely tömény formában is veszélyes lehet egészségünkre. Képes feloldani szinte bármely fémet, legfőképp az alumíniumot és a cinket. Azonban kismértékben reagál vassal és ötvözeteivel. Réz és ezüst tárgyakkal viszont nem lép reakcióba, azonban a felületükön található oxidréteg eltávolítására tökéletes így az ilyen anyagból készült tárgyak kifényesítésére tökéletes. Széleskörűen alkalmazzák az iparban is mint oldószert, elektrolitot, vagy akár baktériumölőt. Azonban amit a legfontosabb tudni róla mindenek előtt:

Vigyázzunk vele!

A sósavat soha ne keverjük össze hipóval, mert olyan mérgező elegyet kapunk, mely tüdőkárosodás okozhat! Bizony rengeteg háziasszony halálához vezetett, ez a látszólag kézenfekvőnek tűnő kombináció. És mint tudjuk a DOMESTOS fő hatóanyaga is Nátrium-hipoklorit azaz hipo, így még ezzel a szerrel se jusson eszünkbe keverni semmilyen körülmények között!