Ecet a dugulás megelőzésére. A háziasszonyok, örökölve azt a tudás, melyet anyáiktól, nagyanyáiktól kaptak – gyarapítva a modern eszközökkel elérhető információkkal, szinte minden problémára tudják a megoldást, így van ez a dugulással és annak megelőzésével kapcsolatban is.
Ecet mint csodaszer
Minden háziasszony tudja, hogy a háztartási ecet szinte csodaszerként van jelen a mindennapi életben. Nem csak tartósítószer, ízesítőanyag, hanem remek ablaktisztító, hiszen remekül oldja a vízkövet. Éppen ezért csodás szerként működik a lefolyók tisztán tartásakor is, hiszen savas kémhatásának köszönhetően a dugulások kialakulásáért is gyakran felelős vízkövet és zsírt fellazítja és oldja. A többi már a forró víz dolga, mely a feloldott lerakódást lemossa a lefolyóból.
Mit csinál az ecet?
Az töményebb ecet nagy segítséget jelent a fürdőkád és mosdó szifonjába tömörülő hajszálak és szőrszálak feloldásában is, hiszen természetes anyagokról lévén szó, a sav könnyűszerrel eltünteti a szifonból, lefolyóból.
Használd a háztartási ecetet hetente többször a lefolyók dugulásának megelőzésére is, és ritkábban lesz gondod a duguláselhárítására. Mosogatógép és mosógép karbantartására is kiválóan alkalmas. Egy jó tanács érdemes a töményebb 20% ecetet használni.
Miből készül az ecet?
A háztartási ecet (általában 10% vagy 20%-os ecetsav oldat) leggyakrabban a következő összetevőkből készül:
Az ecet alapját a víz adja, ami az ecetsavat hígítja, így jön létre a különböző koncentrációjú ecet (pl. 10%-os, 20%-os). Ecetsav (C₂H₄O₂): Az ecet savas komponense, amelyet biológiai erjesztéssel állítanak elő. Legtöbbször etil-alkoholból készül, melyet baktériumok (pl. Acetobacter) segítségével oxidálnak ecetsavvá.
Alapanyagok (növényi vagy gabonafélék): Az ecetsavat különféle növényi alapanyagok, például alma, kukorica, cukorrépa vagy egyéb erjeszthető anyagok feldolgozásával hozzák létre. Ipari ecet esetében az alapanyag lehet mesterségesen előállított alkohol is. Az ecet savassága és tisztasága miatt használják gyakran a háztartásban tisztítószerként, például vízkőoldó szernek.