Duguláselhárítás ecettel és szódabikarbónával. Sok portálon olvasható, az „eldugult vezetékek témájában” – hogy a „bolti” duguláselhárító szerek – rendkívül mérgezőek, erősen lúgosak, ezért nem igazán környezetbarátok. Csatlakoznom kell az észrevételeikhez, szakmai szempontok miatt is. Arról van szó, hogy a gyári lefolyótisztítók: igazából nem sokat érnek, drágák, károsak a környezetre és gyakran a lefolyóvezetékbe is kárt tehetnek.
Akkor mit tehetünk ?
Használjunk ecetet és szódabikarbónát. Azt hozzá kell tennem, hogy az elegy nem minden esetben fog segíteni, de kisebb kézmosó és mosogatódugulásokban már sokszor csodákat tett. A két anyag találkozásakor kémiai reakció indul be, majd az erőteljes pezsgéskor, gázok szabadulnak fel. A hőfejlődéssel járó heves reakció hatására megindulhat a dugulás. A feladat elvégzése előtt, azért érdemes kitakarítani a lefolyón szifonját. 20%-os. ecetre lesz szükségünk meg egy zacskó szódabikarbónára. Az alapanyagok bármely nagyáruházban beszerezhetőek – olcsók és környezetbarátok. A makacsabb dugulások esetén, megismételhető a művelet.
Duguláselhárítás ecettel és szódabikarbónával, de mi a lényeg?
Az ecet és a szódabikarbóna kombinációjának duguláselhárításra történő alkalmazása egy egyszerű kémiai reakción alapul, amely során szén-dioxid gáz keletkezik. A lényeg a következő:
1. Szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát, NaHCO₃): bázikus anyag.
2. Ecet (ecetsav, CH₃COOH): savas anyag.
Amikor a szódabikarbónát ecettel kevered, az alábbi reakció zajlik le
NaHCO3+CH3COOH→CO2+H2O+CH3COONaNaHCO3+CH3COOH→CO2+H2O+CH3COONa. Ez a reakció szén-dioxid (CO₂) gázt termel, ami pezsgést, buborékképződést okoz. A szén-dioxid gáz buborékai segítenek fellazítani a dugulást okozó anyagokat a lefolyóban, míg a keletkező víz és az ecetsav oldja a zsíros szennyeződéseket. Bár ez a módszer jól alkalmazható kisebb dugulások esetén, erősebb dugulásoknál célszerű lehet mechanikai vagy erősebb vegyi eszközökhöz nyúlni.