Mire figyeljünk
Szennyvízcsatorna hálózat felújításakor vagy új lefolyórendszer kiépítésekor szembesülünk a problémával, hogy milyen átmérőjű csövet, mekkora lejtéssel és milyen mélyre fektessünk. A kivitelezés előtt számos dolgot kell figyelembe vennünk: várható szennyvíz vagy csapadékvíz terhelés, geológiai viszonyok, (talaj minősége, tömörsége, talaj lejtése) fák és bokrok megléte, csatorna hosszúsága, tisztító idomok helye, stb…
A kivitelezésről
Szennyvíz hálózatunk lejtése legyen, minimum: 3 ezrelék és maximum 1,5 százalék, ez milliméterben: méterenként 3 mm. és 15 mm közötti érték. A lejtési különbség a beépített csatorna hálózat anyagának minőségétől és méretezésétől függ. Amennyiben a megadott értéknél kisebb az esés, akkor folyamatosan dugulás fog fellépni. Ha az értéknél lényegesen nagyobb akkor akkor is dugulás fog fellépni mert a víz kiszalad a szilárd szenny alól, plusz a nagy esésnek hosszútávon koptató hatása is van. Az ideális lejtéssel kialakított szennyvízhálózatban a szilárd szennyeződés úszik a víz tetején. Ha kialakul ez a hidradinamikai effektus akkor ideális a lejtés.
Fontos még a derékszögek (iránytörések) kikerülése, ahol fordulnia kell a csőnek ott inkább építsünk be tisztító idomot, mivel itt fog kialakulni leghamarabb a dugulás. Ha nincs mód tisztítópont beépítésére akkor is kerüljük a 90 fokos iránytörést, inkább 2 db 45 fokos idomot építsünk be. A fektetési mélységre is érdemes figyelnünk, ez mindig a fagyhatár alatt legyen. Magyarországon, átlagos talajt figyelembe véve ez minimum: 80-90 cm.
Az előkészítés
Nagyon fontos még a megfelelően előkészített és tömörített talaj ahova fektetve lesz a csatornacső. Manapság a legnépszerűbb a KG PVC cső. Ez igen jó minőségű, ellenáll az időnek és a vegyszereknek is. Ha módunkban áll minden képen a legjobb minőséget válasszuk a kereskedelemben, hiszen évtizedekre készül a szennyvízhálózatunk. Az beépítendő csőátmérőt tekintve minimum 110 mm. maximum 200 mm. legyen, de túlzásba sem szabad vinni az átmérő növelését. A telekhatártól mért 1 m-re tisztítóaknát vagy tisztító idomot kell beépíteni. Utcai dugulás esetén a közmű szolgáltató ettől a ponttól is tisztíthatja a csatornahálózatot.
Egyéb szempontok amire figyeljünk
Túl nagy lejtésnél a rohanó víztömegnek jelentős az eróziós hatása a csőhálózatra. Vákuum jelenségekért (büdös van az ingatlanon belül) is okolható a szakszerűtlen csatorna beépítés. Extrém lejtésű ( domboldali ingatlanoknál is mindig kötelező betartani a lejtést, akár azon áron, hogy, sűrűbben telepítjük a bukó aknákat. Ügyeljünk a megfelelően tömörített talajra. Minden csőkötés tömítettségét ( „O” gyűrűk megléte) ellenőrizzük. A talajtakarás előtt próbáljuk ki a hálózatot (vízzárás és funkció) extrém nagy terheléssel is. Magas épületeknél, csatorna szellőzők beépítése. Bármilyen furcsa, de már találkoztunk fordítva beépített csőszakaszokkal, ezért leírom a szabályt: a csatornacsövek tokos (vastagabb) része a folyásirányával szembe nézzen és tartalmazza a tömítőgyűrűt.
A kivitelező feladata figyelni a : cső rugalmasságára, talaj minőségre, a cső falvastagságára, a cső külső átmérője, a rendszermerevség Az épületen kívüli csatornahálózat kialakítása az MSZ 04-134:1991 szerint kell történjen.
A rossz kivitelezés következményei
Sajnos egy rosszul kivitelezett csatorna a folyamatos dugulások okozója lehet.
A duguláselhárítás a nagynyomású mosó technológiával vagy a spirálos módszerrel a szakemberek számára egy egyszerű rutinfeladattá vált. A nagynyomású mosó technológia és a spirálos módszer a leghatásosabb a duguláselhárítás elvégzésére, hiszen ezek biztosítják a vezetékek roncsolás mentes tisztítását, sőt biztosítják a megfelelő karbantartást is. A szolgáltatások részleteit megtalálja internetes oldalunkon, de telefonon keresztül is reggel 8-tól este 8-ig érdeklődhet.
A szennyvízcsatorna lejtése
Amíg nem kerülünk olyan helyzetbe, hogy magunknak kell szennyvízcsatornát építenünk, valószínűleg nem is gondolunk arra, hogy a vezetékrendszer megfelelő működésének egyik alapfeltétele a megfelelő lejtés kialakítása. Ez azonban az egyik leggyakoribb hibalehetőség, amelyet a későbbiekben sokkal nehezebb orvosolni, mint például egy egyszerű dugulást. Ha elvétik a lejtésszöget, jelentős munkálatokra és a teljes csatornarendszer átalakítására lehet szükség a hiba kijavításához.
A helyes lejtés kialakítása a dugulások megelőzéséért
A jövőbeli dugulások megelőzésének egyik legfontosabb lépése a szennyvízcsatorna megfelelő lejtésének kialakítása. Ha a lejtés helyes, a víz akadálytalanul áramlik, és a nagyobb szennyeződések sem tudnak megállni vagy visszafolyni a rendszerben. Ellenkező esetben a szennyeződések gyorsan lerakódnak, és eltömítik a csövet. Ilyenkor sem a csőgörény, sem a házi praktikák nem nyújtanak tartós megoldást. Még ha átmenetileg sikerül is megszüntetni a dugulást, a helytelenül kialakított lejtés miatt a probléma újra és újra visszatér.
Mi a helyes csatorna-lejtés számokban?
Számos téves információ terjed arról, hogy mi a megfelelő lejtési arány. Az ideális érték 0,3–1% között mozog, ami folyóméterenként 0,3–1 cm-es ereszkedést jelent. Ha a lejtés ennél meredekebb, a víz túl gyorsan áthalad a rendszeren, és nem tudja megfelelően leöblíteni a szennyeződéseket. A csatorna kialakításakor érdemes 90 fokos könyökidomok helyett enyhén ívelt elemeket használni, mivel ezek kevésbé hajlamosak a dugulásra.
Fontos továbbá a szakszerű talaj-előkészítés – például a talaj megfelelő tömörítése és szilárdságának biztosítása –, valamint az előírt beépítési mélység betartása. Emellett erősen ajánlott tisztítóaknát is beépíteni a rendszerbe!